Chcesz spalić tkankę tłuszczową, pozbyć się bólu pleców, być silny i sprawny? Rób to ćwiczenie!

NIE POPĘDZAJ SWOJEJ POCIECHY

 

Panuje wciąż powszechna opinia, że dzieci powinny jak najwcześniej chodzić. Prawie każdy rodzic chwali się wiekiem, w którym jego pociecha zaczęła samodzielnie stawiać pierwsze kroki. Natomiast według najnowszych doniesień naukowców wynika, że dzieci, które nie raczkowały maja częściej problemy z dysleksją lub nadpobudliwością.

 

W rozwoju psychomotorycznym dziecka raczkowanie aktywuje obie półkule mózgu, kształtuje połączenia między neuronami w mózgu i sprawia, że komunikacja pomiędzy lewą i prawą półkulą jest sprawniejsza. Dzięki temu mózg przetwarza łatwiej informacje, a ciało może poruszać się sprawniej i wydajniej. Integruje układ przedsionkowy, propriocepcję i układ wzrokowy. Poprawia koordynacje oko-ręka. Tylko jak to się ma do treningu na siłowni???

 

DLACZEGO TY POWINIENEŚ ZACZĄĆ RACZKOWAĆ JUŻ DZIŚ?

 

Praktycznie każdy będzie miał jakieś korzyści z raczkowania, ponieważ poprawia ono koordynację ruchową, siłę i mobilność, zużywa dużo energii, więc pomoże przy redukcji tkanki tłuszczowej oraz może służyć jako ćwiczenie korekcyjne. Jest wzorcem, który usprawnia chód oraz bieg. Uczy nasze ramiona i biodra integracji w jednoczesnym ruchu.

 

28 września 2018

Na pewno kojarzysz rysunek Leonarda da Vinci „Człowiek witruwiański”. Przedstawiony na nim człowiek jest w kształcie litery X i tak też jest w rzeczywistości ... Neurologicznie i fizjologicznie (patrząc na koncepcje taśm anatomicznych Thomasa Myersa) nasza lewa ręka jest połączona z prawą noga i odwrotnie.

CO NA TO TWÓJ KORPUS?

 

Raczkowanie rozwija siłę /stabilność odruchową (reflexive strength/stability), czyli taką, która pozwala przewidzieć, przygotować i odpowiedzieć na ruch nim on się pojawi. Czyli coś kluczowego w naszym życiu, jeśli chcemy długo się nim cieszyć. Właściwie, siła odruchowa to to, co pozwala stabilizatorom Twojego ciała (takim jak pośladkowy średni lub stożek rotatorów) na stabilizowanie struktur przed i w trakcie ruchów tak, żeby te główne mięśnie “napędowe” (pośladkowy wielki, piersiowy większy, najszersze grzbietu, etc.) poruszały kończynami. Czyli wykonywać podstawowe życiowe czynności, jak podnoszenie ciężkich przedmiotów. Brak tej siły prowadzi do dysfunkcji i kompensacji.

 

Jeśli wpadłeś w stagnację chcąc poprawić swoje wyniki siłowe lub za każdym razem, gdy próbujesz to zrobić, doznajesz jakiejś kontuzji, jest bardzo duża szansa, że brakuje Ci siły odruchowej. Można traktować to jako wskazówkę od twojego ciała, że twoja siła ma pewne braki. Siła to pewien zbiór cech.... wyobraź sobie ją jako koc, w którym jest kilka dużych dziur (to te braki siły odruchowej). Chcesz załatać te dziury? Raczkowanie może być igłą i sznurkiem, który to zrobi.

 

Raczkowanie pobudza mechanoreceptory w naszych kończynach, co automatycznie odpala mięśnie w kończynach do pracy, a tułów do utrzymania stabilności. Resetuje centralny układ nerwowy, co pozwala zmniejszyć stres oraz ułatwia radzenie sobie ze zmęczeniem dnia codziennego i po treningu.

 

TWÓJ MÓZG TEŻ SKORZYSTA

 

Jednym z najlepszych sposobów na wzmocnienie twojego ciała jest wykonywanie ruchów na kończyny przeciwstawne. Dzieje się tak dlatego, że wzorce te podnoszą i wzmacniają neurologiczną łączność pomiędzy obiema półkulami mózgu powodując, że twoje ciało działa dużo wydajniej. Mózg poprzez taki trening zużywa mniej ATP do obsługi tych operacji, przez co trudniej zmęczyć układ nerwowy. Dodaj raczkowanie po treningach do swojej zwykłej rutyny i zobaczysz, że zmęczy to twoje mięśnie, ale uczyni jednocześnie twój centralny układ nerwowy bardziej wydajnym. Raczkując aktywujesz praktycznie wszystkie struktury w swoim ciele od prostowników szyi po dużego palucha w stopie, to sprawi spory wydatek energetyczny, co sprzyja redukcji wagi.

 

PRAKTYKA

 

Proponuje wykorzystać ten wzorzec:

 

  • Jako element aktywacyjny w trakcie rozgrzewki. Wykonujemy wtedy: 1-2 serie po 6-10 kroków w każdym z kierunków: przód, tył, boki.

 

  • Jako pracę właściwą wykonaną w trakcie treningu. Wykonujemy wtedy 3-5 serii po 10-16 kroków w każdym z kierunków: przód, tył, boki. Zwiększając ilość kroków co tydzień o 5-10%. Jeśli nie zależy nam na wytrzymałości w momencie, gdy seria przekracza 1 minutę dodajemy obciążenie (kamizelka z obciążeniem lub talerz na plecach).

 

Dziecinne proste ćwiczenie, które poprawia zdrowie, siłę, mobilność, pozwala zużyć dużo energii oraz poprawia koordynacje, którą możemy przełożyć na inne sportowe aktywności.

 

Raczkowanie jest rozwojowym wzorcem ruchowym, który scala naszą aktywność fizyczną w jedność.

 

PAWEŁ

MARCIN

Inżynieria Fitnessu powstała, aby umożliwić każdemu dotarcie do najwyższej jakości informacji, które pomogą Wam w realizacji obranych celów. Zostań z nami i pomagaj w rozprzestrzenianiu się profesjonalnych praktyk i najlepszych idei treningowych.

KILKA SŁÓW O NAS

SOCIAL MEDIA

MENU

INFORMACJE

Copyright © 2018 Inżynieria Fitnessu