CO NA TO TWÓJ KORPUS?
Raczkowanie rozwija siłę /stabilność odruchową (reflexive strength/stability), czyli taką, która pozwala przewidzieć, przygotować i odpowiedzieć na ruch nim on się pojawi. Czyli coś kluczowego w naszym życiu, jeśli chcemy długo się nim cieszyć. Właściwie, siła odruchowa to to, co pozwala stabilizatorom Twojego ciała (takim jak pośladkowy średni lub stożek rotatorów) na stabilizowanie struktur przed i w trakcie ruchów tak, żeby te główne mięśnie “napędowe” (pośladkowy wielki, piersiowy większy, najszersze grzbietu, etc.) poruszały kończynami. Czyli wykonywać podstawowe życiowe czynności, jak podnoszenie ciężkich przedmiotów. Brak tej siły prowadzi do dysfunkcji i kompensacji.
Jeśli wpadłeś w stagnację chcąc poprawić swoje wyniki siłowe lub za każdym razem, gdy próbujesz to zrobić, doznajesz jakiejś kontuzji, jest bardzo duża szansa, że brakuje Ci siły odruchowej. Można traktować to jako wskazówkę od twojego ciała, że twoja siła ma pewne braki. Siła to pewien zbiór cech.... wyobraź sobie ją jako koc, w którym jest kilka dużych dziur (to te braki siły odruchowej). Chcesz załatać te dziury? Raczkowanie może być igłą i sznurkiem, który to zrobi.
Raczkowanie pobudza mechanoreceptory w naszych kończynach, co automatycznie odpala mięśnie w kończynach do pracy, a tułów do utrzymania stabilności. Resetuje centralny układ nerwowy, co pozwala zmniejszyć stres oraz ułatwia radzenie sobie ze zmęczeniem dnia codziennego i po treningu.
TWÓJ MÓZG TEŻ SKORZYSTA
Jednym z najlepszych sposobów na wzmocnienie twojego ciała jest wykonywanie ruchów na kończyny przeciwstawne. Dzieje się tak dlatego, że wzorce te podnoszą i wzmacniają neurologiczną łączność pomiędzy obiema półkulami mózgu powodując, że twoje ciało działa dużo wydajniej. Mózg poprzez taki trening zużywa mniej ATP do obsługi tych operacji, przez co trudniej zmęczyć układ nerwowy. Dodaj raczkowanie po treningach do swojej zwykłej rutyny i zobaczysz, że zmęczy to twoje mięśnie, ale uczyni jednocześnie twój centralny układ nerwowy bardziej wydajnym. Raczkując aktywujesz praktycznie wszystkie struktury w swoim ciele od prostowników szyi po dużego palucha w stopie, to sprawi spory wydatek energetyczny, co sprzyja redukcji wagi.
PRAKTYKA
Proponuje wykorzystać ten wzorzec:
-
Jako pracę właściwą wykonaną w trakcie treningu. Wykonujemy wtedy 3-5 serii po 10-16 kroków w każdym z kierunków: przód, tył, boki. Zwiększając ilość kroków co tydzień o 5-10%. Jeśli nie zależy nam na wytrzymałości w momencie, gdy seria przekracza 1 minutę dodajemy obciążenie (kamizelka z obciążeniem lub talerz na plecach).